Popularne środki chwastobójcze są potrzebne, a nawet niezbędne, by zachować wysoką jakość upraw rolniczych. Gdy sieje się zboża, na szeroką skalę uprawia buraki czy rzepak, pojawienie się chwastów stanowi duże zagrożenie. Sięgnięcie po skuteczny preparat we właściwym czasie sprawia, że niepożądane gatunki znikają z terenu uprawy.

Środki chwastobójcze mają dużo zalet, ale trzeba pamiętać, że są to silne koncentraty chemiczne i mogą okazać się groźne przy niewłaściwym użytkowaniu. Z tej przyczyny konieczne jest zachowanie ostrożności i dokładne zapoznanie się z instrukcją – przeważnie znajdzie się ona na opakowaniu lub wewnątrz niego.

Jednym z najczęściej zalecanych środków ostrożności jest unikanie bezpośredniego kontaktu z koncentratem chwastobójczym. Najbardziej groźne jest wdychanie oparów, przypadkowe spożycie porcji przygotowanego roztworu lub koncentratu, jak też sytuacja, gdy opary lub krople substancji dostaną się do oczu. Część takich zdarzeń wymaga szybkiej reakcji i np. opłukania miejsca kontaktu, wypłukania ust wodą, ale nawet wtedy warto znać treść instrukcji. Niektóre prepearaty chwastobójcze po dostaniu się do jamy ustnej okazują się być tak toksyczne, że próbując radzić sobie na własną rękę można jeszcze bardziej pogorszyć sprawę. Lepiej jest wtedy od razu udać się do lekarza, najlepiej zabierając ze sobą dany preparat bądź chociaż opakowanie.

Żeby uniknąć przypadkowego zatrucia lub kontaktu ze środkiem, należy założyć odzież ochronną. Minimalne wymogi to rękawice oraz okulary, może przydać się też maska na usta i nos. Przy szczególnie toksycznych preparatach chwastobójczych lub podczas pryskania upraw w niezbyt korzystnych warunkach (wiatr) niezbędne może być założenie kombinezonu i odpowiednich butów.

Ostrożnie trzeba postępować również z pozostałościami po preparacie, naczyniami, w których rozrabiało się koncentrat, opakowaniami i mieszadłami. Należy zadbać, by rzeczy takie nie leżały w ogólnodostępnym miejscu, bo inna osoba (zwłaszcza dziecko) mogłaby się przypadkowo zatruć. Toksyny z preparatów chwastobójczych są niebezpieczne również dla zwierząt.

Więcej dowiesz się na: https://www.sklepfarmera.pl/srodki-ochrony-roslin/srodki-chwastobojcze/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *